Добросовісна конкуренція під загрозою: ринок енергетичних напоїв може зазнати сильного потрясіння.

Законопроектом №10117, що був зареєстрований у Верховній Раді України 01 березня 2019 року, пропонується внести низку суттєвих змін до законодавства України, зокрема, щодо енергетичних напоїв:

 •          обмежити місткість тари
 • обмежити рекламу на радіо і телебаченні на  період з 8:00 до 23:00
 • заборонити роздрібний продаж для осіб до 18 років.
 • Склад енергетичних напоїв та кофеїну вже давно вивчений - їх компоненти є природними і містяться в багатьох харчових продуктах (таурин зустрічається в морепродуктах або домашній птиці, а кофеїн – у кавових зернах, у чайному листі, в какао-бобах, у горіхах кола та в насінні гуарани).
 • Середній показник споживання енергетичних напоїв в Україні не перевищує 2 л. на рік (це нижче, ніж у країнах ЄС та США).
 • У багатьох країнах споживачі отримують левову його частку кофеїну\таурину, в основному від: кави, чаю та шоколадних виробів. В такому випадку під гаслом боротьби зі споживанням кофеїну можна ввести заборони на всі кофеїновмісні продукти, які українці споживають у незрівнянно більших обсягах, аніж енергетичні напої.
 • Надходження такої кількості не викликає побоювань при споживанні менш ніж за 2 години до інтенсивного фізичного навантаження при нормальних умовах навколишнього середовища.
 • Регулярне споживання кофеїну в дозі до 200 мг в день вагітними жінками не викликає побоювань щодо плоду.
 • Разові дози кофеїну і регулярне споживання кофеїну в кількостях до 200 мг жінками, що годують, також не викликають побоювань щодо немовлят.
 • ЩО СТОСУЄТЬСЯ ДІТЕЙ І ПІДЛІТКІВ, ТО НАЯВНОЇ ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ БЕЗПЕЧНОГО РІВНЯ НАДХОДЖЕННЯ КОФЕЇНУ НЕДОСТАТНЬО.
 • маркують напої у повній відповідності до вимог законодавства
 • намагаються надати споживачам додаткову інформацію
 • до того ж, деякі з них є активними учасниками соціальної ініціативи «Споживай розумно», у рамках якої - виробники розміщують знак «Споживай розумно» на кожній виробленій упаковці, а фахівці проводять постійну інформаційну роботу зі споживачами.

Законопроет прирівнює енергетичні напої до алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Зокрем - за висновками Всесвітньої організації охорони здоров’я, не існує безпечної дози споживання - до продуктів АБСОЛЮТНОГО РІЗНОГО РІВНЯ впливу на здоров’я споживачів застосовуються практично ОДНАКОВІ обмежувальні заходи і заборони. Чи є такий кардинальний захід актуальним для звичайних енергетичних напоїв (безалкогольних), що містять оптимальні дози кофеїну та таурину, залишається під сумнівом, тут можна навести навіть деякі аргументи:                                      

У 2015 році з ініціативи Європейської Комісії було повторно проведено аналіз і опубліковано науковий висновок про безпеку використання компонентів БЕН, в якому зазначено: «Разові дози кофеїну до 200 мг (близько 3 мг/кг маси тіла для дорослого вагою 70 кг) не викликають побоювань щодо безпеки для організму:

Варто зазначити, що виробники енергетичних напоїв здійснюють належне інформування споживачів про свою продукцію:

«Ліга виробників харчових продуктів» пропонує повернути проект Закону України №10117 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо сприяння здоровому способу життя дітей та підлітків» на доопрацювання та спільними зусиллями (як представників органів влади, так і операторів ринку) спрямувати на всебічне інформування споживачів про енергетичні напої з основним девізом «Споживай розумно!».

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

cover-a4 food ua-04-2019

cover-a4 food te-04-2019

Баннер
Баннер
Баннер